Are you winning son? – motywy ojcostwa w grach

Podobno bycie matką to najtrudniejszy zawód świata, ale bycie ojcem też nie należy do najłatwiejszych zadań. Trzeba znać setki, a nawet tysiące sucharów na każdą okazje, trzeba często narzekać, jak to kiedyś było i na dzisiejszą młodzież, która to nic dzisiaj sama nie potrafi zrobić, nawet latarki nie umie dobrze trzymać. Dodajmy jeszcze do tego wysoką znajomość polityki i sportu, żeby pokrzyczeć w telewizor na jednych i drugich, aż w końcu usłyszą twoje rady, bo przecież ty byś strzelił tą bramkę, a nie jak ten Lewandowski co dla Niemca to grać potrafi, a u nas to mu się nie chce! No i jeszcze jest sąsiad złodziej, co sobie nowego passata kupił.

W Internecie na co dzień można znaleźć wiele memów o typowym ojcu, który często powtarza teksty, których użyłem powyżej. Część z nich pewnie dobrze ukazuje naszych ojców, inne mniej. W grach coraz częściej pojawia się motyw ojcostwa. Często ma to emocjonalny wpływ na graczy i pewnie jest to robione celowo, ponieważ dłużej zapamiętamy grę, która nas wzruszyła.

Podczas rozgrywki mamy do czynienia ze wspomnieniami głównych bohaterów o swoich rodzicach, czasami są oni naszymi współtowarzyszami, a w jeszcze innych przypadkach sami wcielamy się w rolę ojca, który musi starać się obronić lub odnaleźć swoje dziecko.

Z okazji nadchodzącego dnia ojca, postanowiłem przyjrzeć się grom i wyszukać najciekawsze motywy z ojcami w roli główniej.

Kratos (God of War)

Spartański półbóg Kratos z pewnością nie jest przykładnym, dobrym ojcem. Zamiast zajmować się swoją rodziną, wolał brać udział w wojnach, a później w wyniku konfliktu z bogami, pod wpływem szału zabił swoją rodzinę. Jednak, jak się dowiadujemy w nowej odsłonie serii, Kratos miał nową żonę, a z nią syna Atreusa. Chłopca i jego ojca nie wiążą szczególne uczucia, chociaż Atreus chciałby to zmienić.

Kratos jest jednak bardzo szorstki dla swojego syna, przez większość podróży w świecie nordyckiej mitologii, mimo to wielokrotnie pokazuje, że kocha swojego syna oraz, że jest on dla niego bardzo ważny. Widać to głównie, gdy Kratos stara się obronić Atreusa.

Richard Croft (Tomb Raider)

Richard Croft był ojcem słynnej archeolog Lary Croft. Bardzo kochał swoją jedyną córkę, lecz także bardzo ją zaniedbywał przez to, że był bardzo pochłonięty poszukiwaniem klucza do życia wiecznego, które rozpoczął po tragicznej śmierci jego żony i matki Lary.

Z czasem doprowadziło go to obłędu i coraz większego zaniedbywania córki. Doprowadziło to do jego śmierci, a ciało ojca znalazła młoda, która z czasem postanowiła pójść w jego ślady i została archeologiem.

Ethan Mars (Heavy Rain)

Ethan Mars to jeden z głównych bohaterów Heavy Rain. Po śmierci syna w wypadku samochodowym Ethan obwinia się o jego śmierć, ma problemy natury psychicznej. Gdy jego drugi syn zostaje porwany zostaje on postawiony przed trudnym zadaniem. Porywacz daje bohaterowi telefon z grą w szubienicę, której hasłem jest adres, pod którym ukryty jest tego syn. Z każdą próba dokonaną prze Ethana odkrywa się jedna litera. Te próby kształtują główne pytanie gry: „Jak daleko jesteś w stanie się posunąć dla tych, których kochasz?” (Ang.”How far are you prepared to go to save someone you love?”), a z każdym rozdziałem stają się coraz trudniejsze.

Rost (Horizon Zero Dawn)

Rost to jeden z bohaterów Horizon Zero Dawn, gry w postapokaliptycznym świecie, w którym wcielamy się w rudowłosą Aloy. Nie jest on jej prawdziwym ojcem, a Aloy też o nim tak nie mówi. Był on jej przybranym ojcem, opiekunem który sam zgłosił się ochotnika po odnalezieniu małej Aloy, co skutkowało wygnaniem z plemienia Nora. Poświęcił swoje życie na wychowanie Aloy. Nauczył ją polować, walczyć i jak przetrwać w niebezpiecznym świecie. Ostatecznie poświęcił swoje życie, aby ratować przybraną córkę.

Dla Aloy był on jedyną osobą w jej życiu, do czasu próby wojownika plemienia Nora, po którym główna bohaterka zostaje jej członkiem.

Geralt z Rivii (Wiedźmin 3: Dziki Gon)

Słynnego białego wilka chyba nie trzeba przedstawiać. To kolejny w zestawieniu ojczym.
W trzeciej części wiedźmińskiej sagi od CD Projekt Red powraca ważna postać Ciri, przybrana córka Geralta, która była jego oczkiem w głowie. Wiedźmin nauczył Ciri sztuki walki mieczem i przekazał jej wiele wartości. Był gotów przemierzyć dla niej odległe krainy, by tylko ją uratować.

Mimo tego, że na co dzień Geralt nie okazywał zbyt wielu uczuć, dla przybranej córki był całkiem inny i traktował ją, jak rodzoną córkę, a sama Ciri traktowała go, jak własnego ojca.

Michael De Santa (GTA V)

Michael to z pewnością nie jest typ ojca godny naśladowania. Były gangster, który ma problemy w małżeństwie oraz z samym sobą. Jego dzieci to rozbestwiony nastolatek i niezbyt mądra córka. Michael, jednak nie zostawia nigdy swojej rodziny w potrzebie, gdy jego dzieci potrzebują pomocy.

Bycie ojcem i gangsterem to z pewnością ciężkie zajęcie, ale on sam robi co może, aby pogodzić jedno i drugie.

Joel ( The Last of Us)

Już na samym początku gry Joel traci córkę, z czym ciężko mu się pogodzić. Po zaopiekowaniu się Ellie początkowo traktuję ją, jak przesyłkę, którą trzeba po prostu dostarczyć do odbiorcy. Z czasem jednak przywiązuje się do niej i zaczyna traktować, jak własną córkę. Ellie podczas podróży przez świat opanowany przez zombie, zaczyna widzieć w Joelu kogoś więcej niż tylko opiekuna.

W brutalnym świecie The Last of Us zobaczymy dwie postacie, które boją się straty drugiej osoby.

Na koniec życzymy wszystkim ojcom, wszystkiego co najlepsze oraz dużo gier, w które będziecie mogli zagrać wraz ze swoimi dziećmi.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Najnowsze wpisy