Gracze Ukrainie – świat gier wspiera walczącą Ukrainę

Gdy piszę ten artykuł na Ukrainie trwa dwunasty dzień wojny. Rosyjskie wojska nadal nie odpuszczają, podobnie jak i Ukraińcy dzielnie stawiający opór. Gdy dzień przed wybuchem wojny kładłem się spać myślałem tylko o tym, że za kilka godzin trzeba będzie wstać, iść do pracy gdzie ostatnio niewiele się dzieje, wytrzymać osiem godzin, a popołudniu będę mógł wrócić do świata Horizon Zero Dawn. Podobne myśli miało pewnie wielu z was, tak samo jak ludzie na Ukrainie. Ktoś właśnie grał w Dying Light 2, inni w nowe przygody Eloy, a jeszcze inni wyczekiwali premiery Elden Ring. Nad ranem życie tych osób wywróciło się do góry nogami sprawiając, że gry zeszły na dalszy plan, a ratowanie własnego życia i życia swoich bliskich stało się priorytetem. Już w pierwszych godzinach wojny ze świata zaczęło napływać wsparcie, a jednym z pierwszych, albo i nawet pierwszym krajem była Polska. Świat gier także zaczął pomagać walczącym przekazując wsparcie, zbierając pieniądze w różnych akcjach lub po prostu przekazując pieniądze z własnego budżetu na organizacje charytatywne.

3 miliony zł od 11 bit studios

Jednym z pierwszych deweloperów, który zdecydował się na pomoc dla naszych sąsiadów był 11 bit studios z Warszawy. Studio zdecydowało, że przekaże cały zysk ze sprzedaży This War of Mine dla Ukraińskiego Czerwonego Krzyża jako pomoc dla ofiar wojny. Pieniądze były zbierane przez siedem dni na wszystkich platformach, na których dostępna jest gra, a zbiórka dotyczyła wszystkich wersji cyfrowych gry i DLC. Zakończyła się ona z wynikiem 3 732 350 zł (!). Jak widać gracze nie zawiedli, udało się uzyskać sporą sumę, która została już przekazana Ukraińskiemu Czerwonemu Krzyżowi.

To my też pomożemy!

Zbiórka zorganizowana przez 11 bit studios zainspirowała do takich samych działań także innych deweloperów. Kolejnym polskim studiem jest The Farm 51, który przekazał na Ukraiński Czerwony Krzyż dochody ze sprzedaży Chernobylite. Podobną akcję zorganizowało Crunching Koalas oraz czeskie studio Amanita Design. Na zaistniałą sytuację zareagowały również takie studia, jak CD Projekt Red oraz Techland przekazując po milionie złotych dla Polskiej Akcji Humanitarnej. „Redzi” zdecydowali się także usunąć swoje gry z Rosji oraz wspierającej działania Putina Białorusi. Taką decyzję podjął także Bloober Team – twórca, m.in. The Medium. Gracze z Rosji i Białorusi nie mogą obecnie kupić gier tych wydawców, co spowodowało „bombardowanie” złymi ocenami tytułów od tych deweloperów, przez zablokowanych graczy.

Studio SCS Games także postanowiło przekazać wsparcie dla ofiar konfliktu, wydając specjalne DLC Ukrainian Paint Jobs do Euro Truck Simulator 2 oraz American Truck Simulator. Dochód, ze sprzedaży DLC oraz dodatkowe 20 tys. dolarów zostanie przekazane na fundacje charytatywne pomagające ofiarom wojny. Ubisoft również nie pozostał bezczynny przekazując kwotę 200 tysięcy dolarów na rzecz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża oraz fundacji Save the Children.

Twórcy silnika Unity postanowili zasilić konta fundacji wspierających ludzi, którzy ucierpieli w wyniku agresji wojsk rosyjskich kwotą 623 tys. dolarów. Firma wyda specjalny pakiet z materiałami graficznymi Ukraine Mega Bundle, z którego przychód zostanie przekazany na rzecz fundacji.

Jeśli gracie w League of Legends też możecie wesprzeć Ukrainę. Riot Games przekaże pieniądze pozyskane ze sprzedaży battle pass, skórek oraz LoL: Wild Rift na rzecz organizacji, które pomogą potrzebującym. Oprócz tego deweloper przekaże milion dolarów między innymi na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża.

List firm z branży wydłuża się z dnia na dzień. Rosjanie i w niektórych przypadkach także Białorusini muszą pożegnać się z produkcjami Activision Blizzard oraz Electronic Arts. EA początkowo usunęło rosyjskie drużyny z gier FIFA, NFL, NHL z czasem rozszerzając sankcje blokując sprzedaż w tych regionach. Taką decyzję podjęło również Nintendo blokując dostęp do swojego sklepu dla osób z regionu, dotyczy to nie tylko kupna, ale także pobierania zakupionych już gier. Do tego grona dołączył też Rockstar Games blokując Rosjanom dostęp do swoich usług. Swoje usługi zablokowali lub ograniczyli także Sony, Microsoft, Netflix, Spotify, Apple, Google i wiele więcej firm z branży rozrywkowej i nie tylko. Firmy obsługujące płatności jak Visa, Mastercard i Paypal też znajdują się w gronie firm bojkotujących działania Rosji na Ukrainie, więc użytkownikom z największego państwa świata pozostaje już chyba tyko piractwo albo po prostu czekanie na powrót do stabilizacji.

Gracze Ukrainie

Wsparcie dla naszych wschodnich sąsiadów płynie z każdej strony, z wielu branż. Z inicjatywy serwisu GRYOnline.pl, a konkretnie Krystiana Smosza w serwisie siepomaga.pl ruszyła zbiórka skierowana właśnie do graczy. Do akcji dołączyły także inne serwisy związane z grami, takie jak Arhn.eu, CDAction.pl, Eurogamer.pl, Filmweb.pl, Gamerweb.pl, Gram.pl, GramyNaMaxa.pl, GRYOnline.pl, ITHardware.pl, KomputerSwiat.pl, Konsolowe.info, naEKRANIE.pl, PolskiGamedev.pl, PPE.pl, oraz youtuberzy Arkadikuss, Gospoda RPG, Grzegorz Bobrek, Kacper Pitala, Marcin Strzyżewski, NRGeek, Pixel Nerd, PrzeGryw, Remigiusz Maciaszek, Rojson, SAGA Grand Melee Poland, Szymon „Hed” Liebert, Tomek „quaz” Drabik, tvgry, ZagrajnikTV. Na tą chwile zebrano ponad 100 tysięcy złotych. Zebrana kwota zostanie przekazana na konto fundacji Się Pomaga. Udział w zbiórce oczywiście może wziąć każdy z nas.

Na koniec chciałbym Was zachęcić do udziału w zbiórkach na rzecz Ukrainy. Poniżej kilka sprawdzonych linków:

Gracze Ukrainie – zbiórka zorganizowana przez serwis GRYOnline we współpracy z innymi portalami i youtuberami.

Polska Akcja Humanitarna – pomoc medyczna, żywnościowa itd.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – pomoc humanitarna, pomoc w ewakuacji, wsparcie psychologów dla dzieci. Zbiórka odbywa się także w serwisie allegro.pl

Polski Czerwony Krzyż – zakup żywności, materiałów opatrunkowych itd.

UNICEF – bezpieczne schronienie, pomoc psychologiczna, opieka medyczna i inne ważne rzeczy dla dzieci

Na pomoc zwierzakom Ukrainy – pomoc dla naszych mniejszych przyjaciół zorganizowana przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

ZBIÓRKA dla UKRAINY – dla ludzi i zwierząt! – pomoc dla uchodźców w Ukrainy oraz dla zwierzaków.

Pomoc dla Ukraińskiego Wojska:

Wróć żywy – zakup sprzętu dla ukraińskich żołnierzy.

Narodowy Bank Ukrainy – zbiórka dla ukraińskiego wojska. Można wpłacać w złotówkach.

Fundacja Widowisk Masowych – zakup medykamentów i ekwipunku dla żołnierzy.

I to by było na tyle. Wsparcie jest oczywiście dobrowolne, wybór pozostawiam wam. Pamiętajcie żeby uważać na fake newsy, których ostatnio jest sporo. Korzystajcie ze sprawdzonych portali, uważajcie też na zbiórki organizowane przez oszustów, którzy próbują wykorzystać sytuację. Trzymajcie się i nie panikujcie.

Udostępnij

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Najnowsze wpisy