Hanna-Barbera – Historia studia

Dziś rzucimy okiem na założycieli studia animowanego Hanna-Barbera.

William Hanna urodził się 14 lipca 1910 r. w Melrose w stanie Nowy Meksyk. W 1928 roku ukończył Compton High School, przez krótki czas studiował na Compton City College, z powodów finansowych musiał jednak zrezygnować. Gdy rzucił studia pracował, m.in jako inżynier budowy, był też pracownikiem myjni. Jego siostra, widząc że ma talent do rysowania, namówiła go, by aplikował o posadę w firmie Pacific, ta zajmowała się tworzeniem kart tytułowych do filmów. Został tam zauważony i dzięki temu otrzymał pracę w wytwórni Leon Schlesinger Productions, produkującej filmy animowane dla studia Warner Bros. W 1937 roku był już starszym reżyserem w studiu Hugha Harmana i Rudolpha Isinga.

Joseph Barbera urodził się 24 marca 1911 r. Nowym Jorku. W 1928 roku ukończył Erasmus Hall High School na nowojorskim Brooklynie. W 1932 roku dostał posadę w Van Buren Studios, studiu teatralnym, które współpracowało z Waltem Disney’em. W 1936 roku Barbera rozpoczął współpracę ze studiem Terrytoons, po roku dostał intratną ofertę od MGM i oczywiście z niej skorzystał.

W 1937 oboje spotkali się ze sobą po raz pierwszy, dwa lata później tworzyli już formalny duet. Ich pierwszym wspólnym dziełem była bajka „Tom i Jerry”, która miała premierę 10 lutego 1940 roku. „Tom i Jerry” zdobył łącznie 14 nominacji do Oscara, zdobywając siedem statuetek. Przez wiele lat twórcy rozwijali swą bajkę. Hanna i Barbera stali na czele działu animacji w MGM, aż do 1955 roku. W 1957 roku studio zamknęło dział animacji. Rysownicy chwilowo byli bez pracy, nie trwało to jednak długo. William próbował działać na własną rękę, jednak szybko powrócił do swojego dawnego partnera, robiąc z niego wspólnika w firmie „H-B Enterprises”, przemianowanej niebawem na „Hanna-Barbera Productions”. Pierwszymi wspólnymi produkcjami pod szyldem „Hanna-Barbera” były bajki „The Huckleberry Hound Show” o psie Huckleberrym i „The Yogi Bear Show” o misiu Yogim. Badania pokazały, że owe produkcje w równym stopniu oglądają zarówno dzieci, jak i dorośli. Dało to bodziec do powstania kolejnej serii, tak powstali „Flinstonowie” traktujący o perypetiach rodzinki z epoki kamienia. Lata 60-te przyniosły kolejne hity m.in. : „Kocia ferajna” (1961) o przygodach kota Tip Topa, „Wally Gator” (1962), „Jetsonowie” (1962), „Goryl Magilla” (1963), „Odlotowe wyścigi” (1968), czy „Scooby Doo” (1969). Na początku lat 80. stworzyli „Smerfy”-co ciekawe niektóre odcinki rysowali Polacy ze studia w Bielsku-Białej, a to wszystko za sprawą Zbigniewa Niemczyckiego, który doprowadził do tej współpracy. Mimo wielu zawirowań pozostali sobie szefami aż do roku 1991, studio formalnie istniało do roku 2001, zajmując się głównie rozbudową kanału Cartoon Network.

Ich wspólne losy zakończyła śmierć Williama Hanny w marcu 2001 roku spowodowaną infekcją nowotworową gardła. Pięć lat później zmarł Joseph Barbera. W 1976 r. Hanna i Barbera zostali uhonorowani własną gwiazdą w hollywoodzkiej Alei Sławy. Bez wątpienia możemy dziś stwierdzić, że wielu z nas spędziło dzieciństwo z bajkami tych twórców.

Jaka jest wasza ulubiona bajka z tego studia?

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Najnowsze wpisy