NAJLEPSZE GRY SURVIVAL CO-OP Z OTWARTYM ŚWIATEM

Jedni je kochają, drudzy nienawidzą, czyli gry survival z otwartym światem, które stawiają duże wyzwanie przed graczem. Inaczej jest, gdy w rozległym świecie pojawiamy się wraz z naszym przyjacielem i z miejsca wyzwanie jakim jest przeżycie, staje się łatwiejsze, a każda wspólna porażka wywołuje uśmiech na twarzy.

W tym zestawieniu skupię się na grach jedynie kooperacyjnych z otwartym światem, w których nikt nie narzuca graczom, co powinni zrobić, aby ukończyć fabułę. W niektórych przypadkach nawet nie uświadczymy żadnego zakończenia, a grać możemy bez końca. Takie produkcje są skierowane do użytkowników, którzy czerpią przyjemność z ciągłego rozbudowywania bazy, zbierania surowców, czy też eksplorowania świata. Zapraszam do zapoznania się z moją listą najlepszych gier survival co-op z otwarym światem.

Don’t Starve Together – czyli rzut izometryczny z ręcznie malowaną grafiką

Don’t Starve Together to gra łącząca ze sobą klasyczne elementy survivalu, naukę i magię. Dla wielu graczy największym wyzwaniem na początku będzie tytułowe „nie głoduj” gdyż w grze wbrew pozorom łatwo o pozyskanie pożywienia, które oprócz zaspokojenia naszego głodu, może sprawić także utratę zdrowia psychicznego, czy nawet odebraniu kilku punktów zdrowia. Po za tym w produkcji została zaimplementowana mechanika związana z dynamiczną zmianą pogody oraz porami roku, które narzucają kolejne wyzwania dla graczy. Mało? W rozlegle wygenerowanym świecie spotkamy przeróżne stworzenia, które mogą być wrogo do nas nastawione.

Gracze są wrzucani do losowo wygenerowanego, niebezpiecznego świata wybierając jedną z wielu postaci, które wyróżniają się na tle pozostałych swoim wyglądem, mocnymi i słabymi stronami jak i specjalnymi umiejętnościami. Celem rozgrywki jest przetrwanie jak najwięcej dni, a sama gra nie ma konkretnego zakończenia, przez co wielu użytkowników Youtube bije swoje rekordy w ilości przetrwanych dni.


Producent: Klei Entertainment
Wydawca: Klei Entertainment
Platforma: PC, PlayStation 4, Xbox One
Ilość graczy: 1-6


Valheim – wyczerpująca droga do Valhalli

W grze zaczynamy klasycznie, wrzuceni w centrum wygenerowanej nordyckiej krainy, tytułowego Valheim. Celem gry jest zaimponowanie bogom, by dostać się do mitycznej Valhalli. Zaimponować można im pokonując bossów, których napotkamy na swojej drodze, eksplorując rozległy świat. W grze nie zabrakło typowych elementów rozgrywki jak na ten gatunek. Rozbudowany crafting, nauka nowych receptur, zaawansowana fizyka budowania, czy też zróżnicowany styl walki, zależący od tego jaką broń aktualnie posiadamy. Dodatkowo, co wyróżnia grę na tle pozostałych, naszą postać lvl’ujemy oraz rozwijamy przydzielając punkty za zdobyte levele. Rozgrywkę obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby, a sama fabuła gry, mimo że w klimacie nordyckiej mitologii, została wymyślona przez twórców.


Producent: Iron Gate AB
Wydawca: Cofee Stain Publishing
Platforma: PC
Ilość graczy: 1-10


7 Days to die – postapokaliptyczny survival z zombiakami

7 Days to die to gra horror, w której rozgrywka opiera się o schemat. Tak jak w tytule, 7 dni po których przychodzi nam stoczyć pojedynek z hordą zombiaków. Oprócz klasycznego dbania o głód, pragnienie i budowania bazy, w grze pojawia się wątek fabularny, który zależy od naszych poczynań. Także sporo satysfakcji może sprawić eksplorowanie świata, który dzięki zaawansowanemu silnikowi gry, umożliwia destrukcję większości elementów na mapie. Pomimo tego, że gra od 2013 roku jest w fazie wczesnego dostępu oraz jak na rok 2021, nie rozpieszcza nas grafiką, to jednak produkcja nadrabia to swoim gameplay’em, a twórcy cały czas czuwają nad projektem i pracują nad aktualizacjami.


Producent: The Fun Pimps
Wydawcy: The Fun Pimps, Telltale Games
Platforma: PC, PlayStation 4, Xbox One
Ilość graczy: 1-4


The Forest – horror rozbitka na tajemniczej wyspie

Skoro o horrorach mowa, to nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu gry, jaką jest The Forest. W grze wcielamy się w jedynego ocalałego katastrofy lotniczej i w krótkim czasie okazuje się, że na wyspie nie jesteśmy sami, ale próżno szukać tutaj kogokolwiek, czy też czegokolwiek, pokojowo nastawionego. Survival sprowadza się nie tylko do pilnowania głodu, pragnienia czy budowania schronu, ale także do eksploracji świata, w którym poukrywane są bardzo istotne elementy ekwipunku, umożliwiające nam dostanie się do endingu gry. Tytułowemu lasu towarzyszy cykl dobowy oraz dynamicznie zmieniająca się pogoda przez co niektóre rośliny rosną i więdną.


Producent: Endnight Games
Wydawca: Endnight Games
Platforma: PC, PlayStation 4,
Ilość graczy: 1-8


Green Hell – zabójcza, amazońska dżungla

The Forest to dla Was zbyt małe wyzwanie? Na pomoc przyjdzie Wam Green Hell, opracowany przez polskie studio Creepy Jar. W samej grze widać mocną inspirację „lasem”, ale samą rozgrywkę wzbogacono o takie elementy jak: powstawanie zadrapań podczas walk, możliwość zakażenia czy rozchorowania się spożywając wodę niezdatną do picia. Wszystko to doprowadza do tego, że bohater cierpi nie tylko fizycznie, ale też psychicznie, a wtedy przyda się dobre zarządzanie medykamentami. W grze wcielamy się w rolę mężczyzny pozostawionego na pastwę losu w amazońskiej dżungli. Choć początkowo towarzyszy mu ukochana, dość szybko pozostaje osamotniony i skazany wyłącznie na siebie.


Producenci: Creepy Jar, Forever Entertainment SA, Incuvo SA
Wydawcy: Creepy Jar, Forever Entertainment SA, Incuvo SA
Platforma: PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch
Ilość graczy: 1-4


Grounded – świat okiem mrówki

Nie ma co się oszukiwać, że produkcje takie jak The Forest, czy też Green Hell są niezwykle do siebie podobne. Co niektórzy mogą powiedzieć, że są to nawet kopie tej samej gry w innej oprawie graficznej. W przypadku Grounded jednak natrafimy na nieco przyjemniejszy świat, bardziej kolorowy, a przeciwnikami będę wszelkie owady, czy też pajęczaki. W grze wcielamy się w ludzi pomniejszonych do rozmiarów mrówek, przez co pająki są „nieco” straszniejsze niż zwykle. Sam świat jest mocno zróżnicowany i jeszcze bardziej zachęca do eksploracji niż w poprzednich tytułach. Obsidian wzbogacił owady o sztuczną inteligencję, odtwarzającą zachowania zwierząt z rzeczywistości. Walka dzięki temu stała się jeszcze bardziej wymagająca. Gracz może najpierw zainteresować się tym, jak dane zwierzę się zachowuje i czy czasami nie ściągnie na nas jeszcze większych problemów gdy je zaatakujemy.


Producent: Obsidian Entertainment
Wydawca: Xbox Games Studios
Platforma: PC, Xbox One, Xbox Series X/S
Ilość graczy: 1-4


Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Najnowsze wpisy